Home | Jobs | Regions/Districts We Service

Teachers On Call fulfills day to day substitute positions for the school in the regions and districts listed below. For specific information or questions about required qualifications, you should contact the Teachers On Call office.

Minnesota Charter Schools and Early Child Care Centers 

Twin Cities Metro Area: Western Suburbs, including:
Minneapolis Hopkins
St. Paul Minnetonka
  Golden Valley
Northern Suburbs, including: St. Louis Park
Brooklyn Park Eden Prairie
Blaine  
Otsego Southwestern Suburbs, including:
Maple Grove Bloomington
Forest Lake Richfield
Fridley Prior Lake
  Eagan
Eastern Suburbs, including: Apple Valley
White Bear Lake  
Maplewood Southern Minnesota:
Woodbury Rochester

Minnesota School Districts

Metro Area Southeast MN
Centennial  Austin
Delano Byron 
District 287 (Special Education) Cannon Falls
Hopkins Chatfield
Howard Lake-Waverly-Winsted Faribault 
Inver Grove Heights Fillmore Central
ISD 917 (Special Education) Goodhue
Mounds View Goodhue County Ed District (GCED)
North St. Paul-Maplewood-Oakdale Kenyon-Wanamingo
Northeast Metro 916 (Special Education) Kingsland
Prior Lake-Savage La Crescent-Hokah
Saint Paul Public Schools LeRoy-Ostrander
Stillwater Area Public Schools Lewiston-Altura
Watertown-Mayer Medford
West St. Paul-Mendota Heights-Eagan NRHEG
  Owatonna
  Pine Island
Central MN Plainview-Elgin-Millville
ISD 728 (Elk River-Otsego-Rogers-Zimmerman) Red Wing
Milaca Redwood Area 
New London-Spicer Southland
Pequot Lakes Stewartville
Pillager Triton
Pine City Wabasha-Kellogg
Pine River-Backus Waseca
Princeton Zumbrota-Mazeppa
Rocori   
Sartell-St. Stephen  
St. Cloud  
   
  South Central MN
Northern MN Cedar Mountain
Barnesville Cleveland
Chisholm Fairmont
Crookston Maple River
Mesabi East Sleepy Eye
Northland Learning Center St. Clair
Pelican Rapids St. James
St. Louis County Wabasso
Virginia  

Wisconsin Charter and Private Schools 

Milwaukee Metro Area Including: Northwest WI Including:
Dousman Eau Claire
Franklin  
Greenfield  
Kenosha  
Milwaukee  
Oak Creek  
Racine  
Waukesha  
Wauwatosa  

Wisconsin School Districts

Milwaukee Area North Central WI
Campbellsport Stevens Point
Cedarburg  
CESA #1 (Special Education/Alternative Education)  
Cudahy Northeast WI
Elmbrook  Lena
Fox Point-Bayside Marinette
Franklin Oconto Falls 
Grafton Peshtigo
Greenfield  
Hamilton Northwest WI
Hartland-Lakeside Eau Claire
Kewaskum  
Maple Dale-Indian Hill Madison Area
Merton Edgerton
Milwaukee Academy of Science (K-12 Charter School) Evansville
Mukwonago School District of Jefferson
Muskego-Norway McFarland
New Berlin Marshall 
Northern Ozaukee Middleton-Cross Plains
Oak Creek-Franklin Monona Grove
Palmyra-Eagle Portage Community
Pewaukee  
Shorewood South Central WI
Slinger Holmen
South Milwaukee Sparta
St. Francis Westby
Stone Bank  
Swallow Southeast WI
West Bend Bristol 
Whitnall Central High-Westosha
  Delavan-Darien
  Salem
  Trevor-Wilmot
  Twin Lakes
  Wilmot Union High School